iLicence.cz- Nákup Legálních Licencí pro Office a Windows

Historie Operačního Systému Microsoft Windows

Microsoft Windows je operační systém, který se stal klíčovou součástí počítačové revoluce a změnil způsob, jakým používáme osobní počítače. Od svých skromných začátků v 80. letech 20. století Windows prošel vývojem a stal se jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších operačních systémů na světě. Zde je přehled jeho bohaté historie.

 

Windows 1.0 (1985)

Microsoft Windows se poprvé objevil 20. listopadu 1985 ve verzi 1.0. Tato verze nebyla příliš úspěšná, ale představila koncept grafického uživatelského rozhraní (GUI) s ikonami, okny a myší. Přesto byla omezená v funkcionalitě a spíše jako doplněk k systému MS-DOS.

 

Windows 2.0 (1987)

Windows 2.0, vydaný v roce 1987, přinesl zlepšení výkonu a funkcionalit. Uživatelé nyní mohli překrývat okna a používat klasické grafické prvky, jako jsou ikony a nabídky. Ačkoli stále závisel na MS-DOS, Windows 2.0 už byl uživatelsky přívětivější.

Windows 3.0 a 3.1 (1990)

Windows 3.0, uvedený v roce 1990, byl průlomový. Přinesl podporu pro 16bitové aplikace, lepší grafiku a nové herní možnosti. Následovala verze 3.1, která přidala ještě více funkcí a stabilnější prostředí.

 

Windows 95 (1995)

Windows 95 byl milníkem. Byl prvním samostatným operačním systémem Windows, který nezávisel na MS-DOS. Přinesl nové funkce, jako byl Start menu, Průzkumník Windows a dlouhé souborové jméno. Windows 95 byl masivně populární a pomohl popularizovat počítačovou technologii mezi širokou veřejností.

 

Windows XP (2001)

Windows XP byl jedním z nejúspěšnějších vydání Windows. Přinesl stabilní a moderní operační systém, který se osvědčil ve firemním i domácím prostředí. XP zůstal populární až do pozdních 2000. let, kdy začaly nabídnout novější verze.

 

Windows 7, 8, 10 (2009-2015)

Windows 7 byl po svém vydání v roce 2009 velmi dobře přijat. Přinesl nové možnosti pro multitasking, bezpečnost a lepší podporu hardwaru. Následoval Windows 8, který přinesl radikální změny v uživatelském rozhraní s tzv. „Moderním rozhraním“. Poté Microsoft vydal Windows 10, který se stal jedním z nejstabilnějších a nejvšestrannějších operačních systémů.

 

Windows Dnes

Dnes Windows pokračuje ve svém vývoji, přinášející nové aktualizace a inovace. S Windows 10 a jeho následovníky zůstává Microsoftův operační systém nezbytnou součástí počítačového světa, umožňující lidem po celém světě pracovat, hrát a komunikovat v digitálním prostředí.

Takto se operační systém Microsoft Windows vyvinul od svých skromných začátků v 80. letech do komplexního a mnohostranného systému, který známe dnes.